Rekordowa kwota trafi do szczecineckiego hospicjum

Kwesta na rzecz Hospicjum im. Św. Franciszka z Asyżu odbyła się na cmentarzach całego powiatu szczecineckiego oraz w Lotyniu.

Działania prospołeczne
1 listopada 2023
Remigiusz Bargieł
Blisko 115 tys. złotych

A dokładnie 114 951 zł, 48 euro i 50 koron czeskich udało się zebrać podczas tegorocznej zbiórki na rzecz szczecineckiego hospicjum. Kwesta odbyła się na cmentarzach całego powiatu szczecineckiego i nie tylko. Akcja prowadzona jest już jedenasty rok - za wyjątkiem dwóch lat przerwy, które spowodowane były pandemią. Największa suma została zebrana na cmentarzu w Szczecinku, gdzie udało się pozyskać 68 439 zł, jednak każdy cmentarz wniósł swój własny wkład. W gminie Borne Sulinowo zebrano 9 976 zł. Na nekropoliach gminy wiejskiej Szczecinek udało się zebrać 11 579 zł. W gminie Biały Bór suma wyniosła 6 797 zł, natomiast w gminie Grzmiąca – 8 594 zł. Gmina Barwice przekazała 6 799 zł. Na cmentarzu w Lotyniu, będącym już częścią gminy Okonek, w sąsiednim powiecie złotowskim, zebrano 2 765 zł.

Członkowie PS - Ewa Mikłasz i Piotr Misztak wraz z wolontariuszkami podczas kwesty, fot. szczecinek.com

Działalność hospicjum możliwa dzięki wspólnej mobilizacji

Wyniki zostały przedstawione przez księdza Marka Kowalewskiego, proboszcza parafii św. Franciszka i prezesa Stowarzyszenia Hospicyjnego oraz Edytę Wielebę-Matyśniak, inicjatorkę akcji. Na samym początku wyrazili serdeczne podziękowania dla wszystkich ofiarodawców za hojność, która jest niezbędna do utrzymania hospicjum w Szczecinku. Chociaż placówka posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, to niestety nie pokrywa on wszystkich kosztów związanych z jej funkcjonowaniem. Warto przypomnieć, że hospicjum nie obciąża pacjentów i ich rodzin żadnymi opłatami. Słowa wdzięczności zostały także skierowane w stronę wolontariuszy, którzy aktywnie brali udział w kwestowaniu na cmentarzach powiatu szczecineckiego oraz w Lotyniu. Dodatkowo, podziękowania zostały skierowane do wszystkich, którzy wsparli to ogromne przedsięwzięcie swoim zaangażowaniem organizacyjnym. Jak zaznaczył Ks. Marek:

W tym roku udało nam się m.in. założyć klimatyzację we wszystkich salach.
Ks. Marek Kowalewski - prezes Stowarzyszenia Hospicyjnego i Edyta Wieleba-Matyśniak, członkini PS oraz Stowarzyszenia Hospicyjnego, a także inicjatorka akcji, fot. szczecinek.naszemiasto.pl

Poniżej krótka wideorelacja autorstwa Rajmunda Wełnica z portalu Szczecinek Nasze Miasto.

Bądź na Bieżąco
Przeczytaj więcej