Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie

W ostatnim czasie w środowisku ochrony zdrowia bardzo dużo mówi się o jakości i efektywności świadczeń medycznych, które obejmują również fizjoterapię.

Ochrona zdrowia
20 marca 2024
Piotr Misztak
Skuteczność i standardy świadczeń fizjoterapeutycznych

Ministerstwo Zdrowia w Polsce prowadzi prace, by w najbliższej przyszłości wprowadzić zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie Rehabilitacji Leczniczej, którego głównym celem będzie podkreślenie aspektu jakości i skuteczności świadczeń fizjoterapeutycznych.

Eksperci w dziedzinie rehabilitacji często podkreślają istotność narzędzi (skal, testów) służących do oceny stanu zdrowia oraz stanu funkcjonalnego pacjenta, które są bardzo pomocne w planowaniu terapii i dobraniu odpowiednej formy rehabilitacji, a także w ocenie skuteczności przeprowadzanych działań fizjoterapeutycznych, bądź korekcie planu postępowania terapeutycznego tak, aby efekt rehabilitacyjny był osiągnięty przez pacjenta w jak najkrótszym możliwym czasie. Jednym słowem, ważne jest, by rehabilitacja była skuteczna.

Powyższe eksperckie zalecenia są dla mnie bardzo istotne. Jako Prezes Zarządu SM Spółka z o. o. Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie od czterech lat zarządzam zespołem specjalistów realizujących i rozwijających program rehabilitacji dla osób chorych na stwardnienie rozsiane (SM). Jednym z ważnych aspektów wpływających na standardy realizowanej rehabilitacji w Centrum Rehabilitacji SM było wprowadzenie między innymi rozbudowanego badania fizjoterapeutycznego wraz z opisem początkowego stanu funkcjonalnego pacjenta, który zawiera dokładnie określony cel rehabilitacji oraz pomiary z przeprowadzonych testów funkcjonalnych, strukturalnych oraz zastosowanych skal medycznych. Następnie, aby otrzymać informację o uzyskanych efektach terapeutycznych, na koniec cyklu zabiegowego wprowadzono w Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie również badania fizjoterapeutyczne końcowe, w których fizjoterapeuci opisują stopień osiągnięcia wyznaczonego celu rehabilitacyjnego, wyniki ponownie wykonanych testów (tych samych co przeprowadzone w pierwszym dniu zabiegowym) wraz z informacją o obiektywnych efektach postępowania fizjoterapeutycznego. Systematyczny monitoring postępów pacjenta pozwala na bieżące dostosowanie planu rehabilitacji i wprowadzanie ewentualnych zmian, co jest bardzo istotne dla osiągnięcia najlepszych wyników usprawniania każdego pacjenta.

Ekipa pracowników Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie, fot. Centrum Rehabilitacji SM

Nowoczesne technologie w procesie rehabilitacji

Skuteczność rehabilitacji zależy również od dostępności odpowiednich technologii i sprzętu zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi z zakresu medycyny, fizjoterapii. Postępy w dziedzinie rehabilitacji, takie jak nowatorskie metody terapeutyczne, zdecydowanie wpływają na wyniki i efekty terapii. Ważny jest również adekwatnie dostosowany sprzęt medyczny i rehabilitacyjny z którego korzystają pacjenci chorzy na stwardnienie rozsiane, m.in. bieżnia antygrawitacyjna, ergometry wioślarskie, cykloergometry, orbitreki czy też urządzenia do masażu mechanicznego limfatycznego lub urządzenia przeznaczone do rehabilitacji funkcjonalnej w warunkach wirtualnej rzeczywistości z wykorzystaniem sprzężenia zwrotnego biofeedback. Uzupełnieniem programu rehabilitacji dla osób chorych na SM jest fizykoterapia, która jest jednym z działów fizjoterapii. W ramach fizykoterapii wykorzystywane są różne bodźce fizyczne np. pole magnetyczne, promieniowanie podczerwone, promieniowanie laserowe, ultradźwięki czy też pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości. Jednym z zabiegów z zakresu fizykoterapii jest magnetoterapia, która poprzez oddziaływanie pola magnetycznego działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przyspiesza gojenie ran oraz zrastanie się kości po złamaniach. Innym zabiegiem szeroko stosowanym przy użyciu urządzeń medycznych jest elektromagnetoterpia, która wykorzystuje pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości. Ten rodzaj pola elektromagnetycznego przyspiesza procesy regeneracyjne, stymuluje mięśnie do pracy, poprawia cyrkulacje krwi, a przede wszystkim działa przeciwzapalne oraz zmniejsza dolegliwości bólowe co znacząco poprawia jakość życia pacjentów.

Pacjent korzystający z fizykoterapii - pole magnetyczne, fot. Piotr Misztak - Centrum Rehabilitacji SM

Indywidualne potrzeby pacjentów

Bardzo ważnym aspektem w fizjoterapii, również w Centrum Rehabilitacji SM, jest prowadzenie terapii zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta. Każdy chory na stwardnienie rozsiane ma zupełnie inny przebieg choroby oraz inne objawy, a spersonalizowany plan rehabilitacji ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia rezultatów w rehabilitacji SM w jak najkrótszym czasie. Aby to uzyskać niezbędne jest stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez personel zajmujący się terapią osób chorych właśnie na stwardnienie rozsiane. Nieustannie zdobywane nowe umiejętności oraz wiedza są kluczowe w procesie dostosowywania programu terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. Pracownicy Centrum Rehabilitacji SM cały czas uczestniczą w różnorodnych szkoleniach zawodowych, by realizowane przez nich świadczenia były zgodne z najnowszą wiedzą medyczną.

Pionizacja bierna pacjenta, fot. Piotr Misztak - Centrum Rehabilitacji SM

Podejście holistyczne

W Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie od 4 lat rozwijana jest również interdyscyplinarna terapia osób chorych na stwardnienie rozsiane, która obejmuje nie tylko fizjoterapię, ale również opiekę lekarzy różnych specjalizacji jak rehabilitacji medycznej, neurologii, a także chorób wewnętrznych, terapię logopedyczną, konsultacje psychologiczne, konsultacje dietetyczne, opiekę opiekuńczo-pielęgniarską, trening funkcji poznawczych, terapię ręki, terapię zajęciową, trening psychomotoryczny, terapię muzyczno-rytmiczną oraz inne dodatkowe terapie uzupełniające. Holistyczne podejście do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, które uwzględnia oddziaływanie na chorych różnorodnych czynników, daje szansę na rehabilitację zaburzonych obszarów życia człowieka z SM, co bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie chorych w społeczeństwie oraz w życiu zawodowym i rodzinnym.

Pacjenci korzystający z siłowni i sali kardio, fot. Piotr Misztak - Centrum Rehabilitacji SM

Na zakończenie warto podkreślić, że jednym z równie ważnych aspektów rehabilitacji osób chorych na stwardnienie rozsiane, jest także bezpieczeństwo pacjentów oraz ich dobre samopoczucie w czasie terapii. Stworzenie przyjaznej atmosfery w czasie rehabilitacji oddziałuje pozytywnie między innymi na motywację chorych do walki z chorobą, co jest bezcenne w przypadku tak poważnego schorzenia jakim jest stwardnienie rozsiane.

Po więcej informacji zapraszamy do odwiedzenia naszego oficjalnego profilu na Facebooku - Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie.

Bądź na Bieżąco
Przeczytaj więcej