Co mamy z energetyki odnawialnej i do czego dążymy?

Nie jest tajemnicą, że farma wiatrowa w gminie Biały Bór "przywiała" nie tylko zmianę krajobrazu i sąsiedztwa, ale również inne zmiany, które przekładają się na możliwości całego samorządu.

Zrównoważony Rozwój
4 marca 2024
Paweł Mikołajewski
Energetyka odnawialna źródłem środków na inwestycje gminne

Kiedy w naszych domowych budżetach rosną wydatki, a wszystko staje się coraz droższe, to samo dzieje się z budżetem samorządu. Gmina też więcej wydaje, bo i nas dotykają coraz wyższe ceny. Dotyczy to zarówno prądu, gazu, paliw czy kosztów pracy, ale także samych inwestycji. Dzięki dodatkowym środkom z energetyki odnawialnej udaje się finansować zarówno wyższe koszty inwestycji, jak i bieżącą działalności całego samorządu. Powstają nowe programy – takie jak budżet obywatelski czy dopłaty do termomodernizacji budynków. Dzięki temu udaje się dopłacać do funkcjonowania programów zdrowotnych czy rehabilitacji. Realizowane są też dopłaty do wody i ścieków przez co w najbliższych dwóch latach nie będzie wzrostu cen dla mieszkańców. Pojawiają się natomiast szanse na niższe stawki. Powstały nowe place zabaw, kilka świetlic przeszło modernizacje, a nawet powstała jedna nowa. Zakupiono samochód pożarniczy, szkoleni są strażacy, dzieci w szkołach mają wsparcie, a w wioskach zbudowano nowe place zabaw. I co roku wpływa 4 000 000 zł z podatków.


Miejska kawiarenka

Ale to jeszcze nie wszystko, bo energetyka to ważna gałąź gospodarki, z której umiejętnie zarządzana gmina może korzystać. Już za kilka miesięcy rozpocznie się budowa farmy fotowoltaicznej, która będzie związana technologicznie z istniejącymi wiatrakami, co przybliży nas do kolejnych inwestycji. Dzięki dodatkowym pieniądzom, w Białym Borze powstanie miejska kawiarenka. Czytelnia, która dla mieszkańców i turystów stanie się miejscem spotkań, przy gazecie, książce, kawie czy ciastkach. I będzie działać cały rok. Kawiarenka stanie w parku miejskim, w przygotowanym już miejscu obok szachów terenowych. Mamy już nawet ławostoły, które będą na zewnątrz. Pozostał jeszcze ostateczny projekt budowlany i można działać. A wiadomo, że razem możemy więcej.

Projekt miejskiej kawiarenki w Białym Borze - front

Projekt miejskiej kawiarenki w Białym Borze - front
Projekt miejskiej kawiarenki w Białym Borze - rzut boczny

Takiego obiektu jeszcze w gminie nie ma, ale powstanie już za kilkanaście miesięcy. Jest to powiązane z innym pomysłem zgłoszonym przez mieszkańców, a dotyczącym budowy studni artezyjskiej z dostępem do wody o krystalicznej czystości. Będzie można z niej korzystać dla własnych celów, takich jak chociażby zdrowie czy po prostu chęci. To nie są mrzonki. Wszystko to jest to możliwe dzięki programom unijnym, działalności Lokalnej Grupy Działania, której jestem prezesem, czy właśnie całej branży OZE, która zaczyna działać na naszym terenie.

Aktulaności związane z funkcjonowaniem gminy Biały Bór można śledzić na moim profilu Facebook - Paweł Mikołajewski.

Sfinansowano z środków KW Porozumienie Samorządowe

Bądź na Bieżąco
Przeczytaj więcej