Dlaczego warto iść na wybory?

Wybory niekiedy mogą wyglądać jak festiwal politycznych plakatów i niekończący się wir obietnic. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad sensem tego, co niesie za sobą udział w tym niezwykle ważnym wydarzeniu.

Kultura
18 marca 2024
Remigiusz Bargieł
Waga pojedynczego „iksa”

Społeczność, w której żyjemy, to nie tylko tło naszego codziennego życia, ale także nasz dom. To miejsce, które kształtuje nasz rozwój, zapewnia możliwości, decyduje o jakości usług, z których korzystamy, a także wpływa na jakość całego naszego życia. Dlatego właśnie wyjście z domu, wypełnienie karty do głosowania i postawienie „iksa” przy nazwisku jednego z kandydatów, wydaje się niewielkim kosztem za możliwość wpływania na otaczającą nas rzeczywistość.

Niekiedy docierają do nas wypowiedzi typu „pojedynczy głos nie ma znaczenia, przecież moja obecność na wyborach i tak nic nie zmieni...” Ale czy na pewno? Na szczęście coraz więcej ludzi zauważa, że każdy głos się liczy.

To trochę tak, jakby rzucić kamyczek do jeziora. Pojedynczy ruch spowoduje fale, które mogą się rozprzestrzeniać na całą powierzchnię wody. Tak samo jest z głosowaniem. Każdy oddany głos stanowi element większego obrazu. Obrazu społeczeństwa, które aktywnie uczestniczy w najważniejszym procesie jaki daje nam demokracja. Doskonale pokazały to ostatnie wybory parlamentarne.

Nie odbieraj sobie tego przywileju

Wybory samorządowe, tak jak pozostałe ich rodzaje, stanowią przede wszystkim szansę na wyrażenie własnego zdania. Dzięki nim mamy również bezpośredni wpływ na to, jak będzie kształtowało się nasze otoczenie. Wybór dobrego włodarza – burmistrza, prezydenta miasta czy radnych może znacząco wpłynąć na rozwój oraz przyszłość społeczności. Od tego w dużej mierze zależy jakość życia jej mieszkańców.

Możliwość wybrania ludzi, którzy będą reprezentować nasze interesy na szczeblu lokalnym, którzy będą podejmować decyzje dotyczące naszych ulic, parków, szkół czy ochrony zdrowia, to także ogromny przywilej. Jest to wręcz nasz obywatelski obowiązek. W wielu krajach na świecie ludzie nie mają możliwości uczestniczenia w wolnych wyborach. Ich głos jest tłumiony, a decyzje podejmowane są przez jedną osobę bądź wąskie grupy interesów. Dlatego my, ludzie żyjący w społeczeństwach demokratycznych, mamy to szczęście, że co pewien czas możemy wziąć sprawy we własne ręce! Możemy współdecydować o kształcie i obrazie naszej wspólnej rzeczywistości, ale także wyrazić nasze niezadowolenie lub sprzeciw. To ogromna szansa, której jako wolni obywatele i mieszkańcy nie powinniśmy marnować.

Okazja do rozmowy

Wybory samorządowe są także świetną okazją do społecznego dialogu. Przyczynkiem do dyskusji nad tym, jak chcemy, aby wyglądało nasze województwo, powiat, miasto czy gmina – po prostu nasza okolica. To również czas, w którym możemy spotkać się z innymi mieszkańcami, wymienić poglądy oraz wysłuchać różnych opinii. Od tych dotyczących stanu dróg i chodników, po jakość i dostępność wydarzeń kulturalnych, czy usług publicznych.

Wybory samorządowe wydają się także być bliższe nam - zwykłym obywatelom. Nie zawsze bowiem mamy okazję do bliższego poznania kandydatów podczas spotkań, debat i dyskusji. Taka bliskość sprzyja lepszemu zrozumieniu poglądów, planów oraz wizji. Wśród kandydatów startujących w wyborach samorządowych są często ludzie, których znamy osobiście. Są to nasi przyjaciele, znajomi, współpracownicy i sąsiedzi. Wybierając świadomie człowieka z naszego otoczenia możemy mieć pewność, że oddajemy swój głos na osobę, której wartości i cele pokrywają się z naszymi własnymi przekonaniami.

Motywacja

Udział w wyborach samorządowych to manifestacja obywatelskiej odpowiedzialności, aktywności i zaangażowania. Pokazuje, że jesteśmy aktywnymi członkami naszej społeczności, gotowymi działać dla jej dobra. To także sposób na wyrażenie wdzięczności wobec tych, którzy w przeszłości walczyli o nasze prawa wyborcze. Ponadto, niezależnie od tego, czy zamierzamy uczestniczyć w wyborach, czy nie – pieniądze na nie i tak już zostały wydane. Nie marnujmy ich zatem.

Wybory są nie tylko obowiązkiem obywatelskim, ale także szansą na aktywne kształtowanie naszej lokalnej społeczności oraz wyrażenie swoich poglądów i wartości. Dlatego nie wahajmy się - idźmy na wybory i wspólnie zawalczmy o lepszą przyszłość dla nas wszystkich.

Zapraszamy na nasz oficjalny profil na Facebooku - Porozumienie Samorządowe Powiatu Szczecineckiego.

Bądź na Bieżąco
Przeczytaj więcej